سروتونین یک ماده شیمیایی تولید شده توسط بدن انسان است و سیگنال ها را در طول اعصاب منتقل می‌کند. بنابراین سروتونین بک عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می‌کند و ناشی از سنتز تریپتوفان است.

این نکته ثابت شده که کمبود سروتونین عامل مهم ابتلا به افسردگی، تحریک پذیری و استرس است. سروتونین در مقادیر بیشتر در دستگاه گوارش تولید می‌شود با این حال می‌توان آن را در پلاکت خون، مغز و سیستم عصبی مرکزی نیز یافت. سروتونین تاثیر شدیدی بر توابع فیزیکی و روانی دارد.

سطوح سروتونین زمانی کاهش می‌یابد که منابع کافی از تریپتوفان و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی از طریق رژیم غذایی به بدن نرسد. نوشیدن الکل، کافئین و شیرین کننده‌های مصنوعی سطح آن را در بدن کاهش می‌دهند ضمن این که این ماده توسط نور خورشید تحریک می‌شود. بنابراین در فصول سرد، سطوح سروتونین در بدن کاهش می‌یابد.

با این حال برخی گزینه‌های غذایی سرشار از این نوع ماده شیمیایی هستند و به جلوگیری از افسردگی ناشی از کمبود سروتونین کمک می‌کنند:

ماهی‌های چرب: پروتئین‌ها و اسیدهای چرب ضروری در این نوع ماهی‌ها، منجر به افزایش سروتونین در بدن می‌شوند. علاوه بر این، مصرف این ماهی‌ها سطوح التهاب را در بدن کاهش می‌دهند. ماهی سالمون، ماهی ساردین، ماهی تن و … سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

تخم مرغ: بخصوص زرده آن سرشار از اسیدهای آمینه و مواد ضروری برای بهبود سلامت فیزیکی و روانی هستند. تریپتوفان موجود در زرده تخم مرغ منجر به افزایش سطح سروتونین می‌شود.

محصولات لبنی: شیر و مشتقات آن منجر به بهبود خلق و خو می‌شوند چون سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس را در بدن کاهش داده و بر #افسردگی نیز غلبه می‌کنند. علاوه بر این، لبنیات منابع مفیدی از اسیدهای آمینه ضروری برای افزایش سطح سروتونین هستند.

آجیل: اسیدهای چرب ضروری موجود در انواع آجیل، استرس، افسردگی و احساس خستگی را کاهش می‌دهد و منجر به بهبود عملکرد فیزیکی، روانی و ذهنی می‌شود. علاوه بر این، انواع آجیل منابع خوبی از منیزیم هستند. این ماده معدنی اثرات استرس را خنثی کرده و مانع بروز مشکلات خواب می‌شود.

شکلات: شکلات تیره خوشمزه‌ترین غذا برای کاهش استرس، افسردگی و انواع مشکلات عاطفی است. شکلات تیره حاوی دوز کافی تریپتوفان است به ویژه زمانی که تلخی آن بالای ۶۰ درصد باشد. علاوه بر این، این نوع شکلات منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها نیز محسوب می‌شود که اثرات منفی رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی می‌کنند.

موز: علاوه بر این که سرشار از پتاسیم و کربوهیدرات است، یک منبع غنی از تریپتوفان نیز محسوب می‌شود و یکی از غذاهای محبوب برای افزایش سطح سروتونین است.

ویتامین دی: سروتونین به شدت وابسته به ویتامین دی است و تحقیقات نشان داده که قرارگرفتن هرچه بیشتر در معرض نور خورشید، می‌تواند سنتز سروتونین را افزایش دهد.

منبع : رکنا