لاته، اسپرسو، کاپوچینو – بیشمار اسم، نام و اصطلاح جدید و متفاوت از قهوه وجود دارد که برای خودشان یک زبان مستقل تشکیل داده‌اند. برای همین است که در این مطلب به معرفی۱۰ نوع مختلف و پرطرفدار نوشیدنی بر پایه اسپرسو و طرز تهیه آن‌ها پرداخته‌ایم. با مجله فیدیلیو همراه باشید تا بعد از خواندن این مطلب تا هنگام مطالعه منوی کافه‌ها اطلاعات بیشتری داشته باشید و هم با آگاهی بیشتری نوشیدنی دلخواهتان را سفارش دهید.

نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو قهوه‌هایی هستند که با دستگاه کاپوچینو یا (اسپرسو ساز) تهیه می‌شوند که سه عنصر تشکیل دهنده رایج آن‌ها اسپرسو، شیر بخار دیده و فوم شیر است. تفاوت اصلی این نوشیدنی‌های قهوه‌ای به میزان و نسبتی از اسپرسو، شیر بخار دیده و فوم شیری است که در آن نوشیدنی وجود دارد. بعضی از قهوه‌ها هستند که برای تهیه آن‌ها موارد دیگری به جز این سه ماده اولیه لازم است، مانند تاپینگ شکلات روی فوم شیر در کاپوچینو. ولی ذاتا تمام نوشیدنی‌های بر پایه قهوه در این سه عنصر اصلی مشترک هستند.

۱-قهوه اسپرسو (short black)

اسپرسو پایه و اساس و مهمترین بخش از تمام نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو است. اسپرسو خیلی مهم‌تر از این حرف‌ها است و پدر مادی و معنوی دنیای جدید قهوه است. یک فنجان اسپرسو از موارد زیر تشکیل شده است:

یک شات یا یک اونس یا ۳۰ میلی لیتر از نوشیدنی اسپرسو در یک فنجان اسپرسو

۲- دبل اسپرسو (Doppio)

یک اسپرسو دوبل، دو شات اسپرسو در یک فنجان قهوه است. پس یک دبل اسپرسو تشکیل شده از:

۲ اونس یا ۶۰ میلی لیتر از نوشیدنی اسپرسو

۳- ماکیاتو

یک ماکیاتوی بسیار شبیه به یک شات اسپرسو است با یک مقدار کمی شیر بخار دیده و فوم تا مقداری طعم تند و تیز یک اسپرسو را ملایم کند. بطور حتم شما باریستاهای مختلفی را در مکان‌های مختلف دیده‌اید که ماکیاتوهای متفاوتی درست می‌کنند. به هر حال روش سنتی و اصیل آن ثابت است:

یک شات اسپرسو در یک فنجان شیشه‌ای یا فنجان مخصوص اسپرسو
یک توده کوچک از شیر بخار دیده و فوم که روی اسپرسو قرار می‌گیرد
کلید داشتن بهترین ماکیاتو قانون سه لایه بودن آن است. این سه لایه بودن یعنی شما ماکیاتویی با سه رنگ مختلف می‌خواهید. لایه پائینی تیره باشد که نشان دهنده اسپرسو است، لایه میانی ترکیبی از اسپرسو و شیر بخار دیده و لایه رویی فوم شیر خواهد بود. در تصویر بالا ماکیاتوی اصل را مشاهده می کنید.

۴-ریسترتو Risteretto


ریسترتو یک شات اسپرسو است که برای تهیه آن از همان میزان قهوه و نصف میزان آب لازم برای اسپرسو استفاده شده است. نتیجه نهایی قهوه غلیظ تر و تیره‌تر خواهد بود.

۵- آمریکانو (Long Black)

آمریکانو یا (Long Black) آب داغ به همراه یک شات اسپرسو ای است که بر روی آن ریخته می شود و طرز تهیه آن بصورت زیر است:

یک شات اسپرسو را روی آن بریزید
۲/۳ ماگ خود را با آب داغ پر کنید

۶-کافه لاته

کافه لاته یا بصورت کوتاه شده «لاته» یک نوشیدنی پر طرفدار بر پایه اسپرسو است که به آن شیر بخار دیده و فوم شیر اضافه می‌شود. به دلیل داشتن شیر بخار دیده این قهوه از اسپرسو بسیار شیرین‌تر است. لاته از موارد زیر تشکیل شده است:

یک شات اسپرسو را در یک فنجان بریزید
شیر بخار دیده به آن اضافه کنید
به اندازه یک سانتی متر به آن فوم شیر بیافزایید

۷- کاپوچینو

یک فنجان کاپوچینو شبیه به یک لاته است. البته که تفاوت‌هایی بینشان است. مثلا کاپوچینو به نسبت لاته فوم بیشتری دارد و روی فومش مقداری شکلات می‌ریزند. کاپوچینو فقط در فنجان سرامیکی تهیه می‌شود برخلاف لاته که در لیوان شیشه‌ای هم سرو می‌شود. روش تهیه یک فنجان کاپوچینو:

یک شات قهوه اسپروسو را در یک فنجان بریزید
شیر بخار دیده به آن اضافه کنید
۲ تا ۳ سانتی متر فوم شیر روی آن بریزید
گرد کاکائو روی فوم آن بریزید

۸- فلت وایت Flat White

یک Flat White نوشیدنی است که بیشتر در استرالیا و نیوزلند تهیه می شود. این قهوه بسیار شبیه به کاپوچینو است با این تفاوت که فوم و پودر کاکائو روی آن را ندارد. یک فنجان قهوه Flat White به روش زیر تهیه می شود:

یک شات قهوه اسپرسو را در یک فنجان بریزید
شیر بخار دیده بدون فوم شیر به آن اضافه کنید

۹-موکا

موکا ترکیبی است از کاپوچینو و هات چاکلت (شکلات داغ). کاپوچینو از ترکیب پودر کاکائو با یک شات اسپرسو تهیه می‌شود که در ادامه به آن شیر بخار دیده و فوم شیر اضافه خواهد شد. ترتیب تهیه یک فنجان قهوه موکا به این صورت است:

یک شات قهوه اسپرسو را درون یک فنجان بریزید
یک قاشق پود شکلات به اسپرسو اضافه کرده و آنها را با هم ترکیب کنید
شیر بخار دیده را به نوشیدنی اضافه کنید
به اندازه ۲ تا ۳ سانتی متر فوم شیر به آن اضافه کنید
در آخر پود کاکائو روی فوم بریزید

۱۰- آفوگاتو

آفوگاتو یک دسر ساده بر پایه قهوه اسپرسو است که در تابستان پرطرفدارتر و است و معمولا بعد از شام هم میل می‌شود. آفوگاتو با قرار دادن یک اسکوپ بزرگ بستنی وانیلی درون یک فنجان حاوی یک یا دو شات اسپرسو تشکیل می‌شود.

فیدیلیو مگ