به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: هر چند وقت یک بار بارگذاری تصویری از منوی یک رستوران از سوی یکی از کاربران فضای مجازی باعث می‌شود که حرف و حدیث‌ها درباره روش اسم‌گذاری کافه‌ها و رستوران‌ها روی محصولاتشان دوباره داغ شود، اخیرا هم منوی یک کافی شاپ ماجرا به پا کرد. یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از رئیس اتحادیه آبمیوه فروشان و کافی شاپ‌داران نوشت که با اسامی عجیب و غریبی که کافه‌ها روی خوراکی‌هایشان می‌گذارند برخورد می‌شود اما اسکندر آزموده، رئیس این اتحادیه با تکذیب مطلب فوق می‌گوید که هیچ وقت درباره برخورد با کافی شاپ‌ها آن هم به دلیل اسم‌گذاری روی خوراکی‌هایشان حرفی نزده است.

او می‌گوید: «ما در این زمینه دخالتی نمی‌کنیم. بیشتر تمرکز ما روی بهداشت و قیمت‌ها است و بر روی اسامی خوراکی‌ها حساس نیستیم. البته یک جایی ممکن است مسأله قیمت با اسم ارتباط داشته باشد، مثلا یک کافه روی محصولی شبیه به نان و پنیر یک اسم متفاوت بگذارد و بعد آن را به قیمت گزافی به مشتری عرضه کند. در این مورد ما ورود می‌کنیم چون پای حقوق مشتری در میان است و کافه‌دارها نباید از محدوده‌ای که برای قیمت‌ها تعیین شده تجاوز کنند.»

البته آزموده توصیه‌ای هم به کافه‌داران و مشتری‌هایشان دارد. او می‌گوید: «کافه‌داران باید اگر اسمی را برای محصولشان انتخاب می‌کنند که چندان رواج ندارد و ممکن است مردم متوجه نشوند که چه چیزی است، با فونت کوچکتر زیر اسم، مواد تشکیل دهنده‌اش را بنویسند. این کار خوشبختانه رواج دارد و خیلی‌ها آن را انجام می‌دهند اما اگر هم یک کافی شاپ این موضوع را رعایت نکرد بهتر است خود مشتری‌ها بدون دانستن محتوای خوراکی آن را سفارش ندهند یا حداقل از کسی که سفارش می‌گیرد بپرسند که این چه جور خوراکی است. اصلا شاید به آن حساسیت داشتند. رعایت این نکات باعث می‌شود که درگیری و اصطکاک بین مشتری و صاحب کافی شاپ پایین بیاید و شکایت‌هایی که ممکن است در این مورد وجود داشته باشد کم شود.»

در حالی که رئیس اتحادیه آبمیوه فروش‌ها و کافی شاپ‌دارها می‌گوید که اتحادیه در زمینه انتخاب اسم خوراکی‌ها در منو دخالت نمی‌کند، علی اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه رستوران‌دارها می‌گوید که نظارت دقیقی روی این موضوع انجام می‌شود. او می‌گوید: «ما قبل از اینکه مجوز کار به رستوران بدهیم از کسی که تقاضای اخذ مجوز کرده می‌خواهیم که منو و قیمت‌هایش را در اختیار ما بگذارد تا ما آن را بررسی کنیم.»

آن طور که میرابراهیمی توضیح می‌دهد این کار از چند جهت اهمیت دارد. یکی اینکه نشان دهد رستوران در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند و بعد اینکه بر قیمت‌ها و حجم غذاهایش هم نظارت صورت بگیرد. او می‌گوید: «ما حتی از صاحبان رستوران‌ها می‌خواهیم علاوه بر توضیحاتی که در مورد محتوای غذای زیر اسم آن قید می‌کنند، حجم آن را هم اعلام کنند. مثلا بگویند فلان کباب از چقدر گوشت تشکیل شده تا مشتری بداند برای چه چیزی دارد پول می‌پردازد.»

میرابراهیمی در جواب اینکه چطور با وجود چنین نظارت دقیقی باز هم رستوران‌هایی وجود دارند که اسامی غیرمتعارف برای غذاهایشان انتخاب می‌کنند، می‌گوید: «این اتفاق بیشتر در مواردی رخ می‌دهد که رستوران غذاهای کشوری خاص یا فرهنگی خاص را عرضه کند، مثلا نام فلان پیتزا که در ایتالیا با روشی خاص درست می‌شود طبیعتا ایتالیایی است و با همان اسم هم در منو درج می‌شود اما ما در اتحادیه نظارت می‌کنیم که اسامی که قید شده با محتوای غذا مطابقات داشته باشد و واقعا چنین غذایی وجود داشته باشد.»

ممکن است شما هم وقتی به اسمی عجیب در منوی رستورانی برخورد کرده‌اید این توضیح را شنیده باشید که غذا ابداع خود رستوران است و به همین دلیل هم اسمی غیر متداول و جدید دارد. میرابراهیمی در مورد چنین مواردی می‌گوید: «اینها استثنا هستند. صاحب رستوران باید بیاید و توضیح بدهد که چنین ابداعی واقعا وجود داشته است. در چنین شرایطی او می‌تواند هر اسمی که خواست روی غذایش بگذارد. البته این طور هم نیست که مثلا همان قورمه سبزی را با یک لوبیای متفاوت درست کند و بعد بگوید من غذا اختراع کردم و اسمش هم یک چیز دیگر است. اینها اصولی دارد که در اتحادیه رعایت می‌شود.»